Mintegy 30 milliárd forintnyi kárt okoztak a kibercsalások hazánkban

Mintegy 30 milliárd forintnyi kárt okoztak a kibercsalások hazánkban

Folyamatosan igyekszünk felhívni az állampolgárok és a vállalkozások figyelmét a kibertérben rájuk leselkedő veszélyekre – jelentette ki a novekedes.hu-nak adott interjújában dr. Nagy László, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) elnöke. Az interjú során szóba kerültek még az SZTFH előtt álló feladatok, a futball EB-vel kapcsolatos kampány, az ESG hatósági tevékenység, valamint a nemzeti szuverenitás érdekében tett erőfeszítések is.

A gazdasági portálnak nyilatkozva a Hatóság elnöke felidézte, hogy az SZTFH-t a lehetséges veszélyekre és válságokra adott állami beavatkozás igénye hívta életre még 2021-ben. Mint mondta, az önálló szabályozó szerv létrehozásával a jogalkotó célja az volt, hogy stabil, kiszámítható működési és szabályozási környezetet teremtsen olyan, nemzetgazdasági szempontból kiemelt ágazatok számára, mint a szerencsejáték-szervezés, a dohánykereskedelem, később pedig a bányászat és a földtani tevékenységek, majd a kiberbiztonság. Legutóbb pedig az ESG hatósági felügyeletét bízta Hatóságunkra az Országgyűlés – tette hozzá. Mint fogalmazott: a Hatóság által szabályozott és felügyelt stratégiai ágazatok eredményes és kiszámítható működése kiemelten fontos a nemzeti szuverenitás megőrzése érdekében.

Az elnök kiemelte, a múltban az SZTFH működése kapcsán világos stratégiai elvek lettek lefektetve, melyeket a jövőben is követni kíván a Hatóság. Rámutatott arra is, hogy napjainkban felértékelődött a biztonság fogalma és a Hatóságnak kezelnie kell ezt a kérdését is: legyen szó akár az egyének biztonságáról a digitális térben, akár a közösség biztonságáról ellátásbiztonsági oldalról.

A kibervédelmi kihívásokra vonatkozó kérdésre az elnök elmondta, látható, hogy az elmúlt időszakban sajnálatos módon mind a kibertérben elkövetett csalások száma, mind pedig az okozott kár mértéke exponenciálisan nő és 2016 óta permanens módon emelkednek a kiberbűnözők okozta anyagi veszteségek. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy 2018-ban és 2019-ben 375 és 500 milliárd dollárra tehető a kár, amit globálisan okoztak ezek a bűncselekmények, míg 2022-ben ez már 8000 milliárd dollár volt. A látencia miatt ez a valóságban akár az előbbi összegek háromszorosa is lehet – tette hozzá. A hazai helyzetről szólva pedig elmondta, hogy Magyarországon tavaly tizenháromezer ember vált kiberbűnözők áldozatává, mellyel 30 milliárd forint anyagi kár keletkezett.

Az ide vonatkozó hatósági feladatokról úgy nyilatkozott, hogy az SZTFH-nak egyik oldalról elő kell segítenie, hogy az állampolgárok olyan eszközöket használjanak, amelyek ellen tudnak állni a különböző kiberbiztonsági fenyegetéseknek, másrészt gondoskodnia kell arról, hogy a stratégiai ágazatokban működő vállalatok olyan informatikai rendszerekkel legyenek felruházva, amelyek ki tudják védeni a kiberbűnözők támadásait.

Az elnök szólt arról is, hogy a közelgő labdarugó EB kapcsán az SZTFH, az SZRT, az ORFK és az MLSZ, a kibertérből érkező támadások elleni hatékony védekezés és a játékosok védelme érdekében egy közös figyelemfelhívó, információbiztonsági tudatosságnövelő kampányt indított. „A Tét Te vagy!” kezdeményezés célja, hogy bemutassa a sportesemények vonatkozásában felmerülő csalástípusokat, trendeket, az online sportfogadásokhoz kapcsolódó információbiztonsági kockázatokat, emellett külön figyelmet fordítva a megelőzésre és a védekezésre is a kibertérben. A kampány résztvevői a közös fellépés erejével kívánják felhívni a játékosok és a felhasználók figyelmét az illegális szerencsejáték oldalak veszélyeire, a játékosok személyes és banki adatainak védelmére, valamint a kiskorúakat és sérülékeny csoportokat védő szigorú magyar előírások betartására.

A hatósági szerepvállalás kapcsán az elnök rámutatott, hogy az SZTFH mint önálló szabályozó szerv az ESG-hez kapcsolódó hatósági feladatokat látja el, mint az akkreditáció, a közhiteles nyilvántartások vezetése és a szankcionálás, illetve a Nemzeti ESG Tanács állásfoglalásának kikérésével alakítja az ESG adatszolgáltatás követelményeit. A magyar ESG-modell kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország nem csupán az ESG keretrendszer jogszabályba ültetésével és a vállalatok korai felkészítésével vállalt úttörő szerepet, hanem példamutató kíván lenni a közösségi és tagállami jogalkotások során az adminisztrációs terhek csökkentésében, és a versenyképességet javító állami szolgáltatások kiépítésében is.

A teljes interjú az alábbi linken érhető el:

https://novekedes.hu/interju/mintegy-30-milliard-forintnyi-kart-okoztak-a-kibercsalasok-hazankban

Szabályozott Tevékenységek Felügyelet Hatósága
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információikat tárolnak a böngészőjében és olyan funkciókat látnak el, mint a felismerés, pl. amikor visszatér weboldalunkra.