Szerencsejáték felügyelet

Szerencsejáték felügyelet

A Hatóság ellátja a szerencsejáték-szervezés engedélyezésével, hatósági ellenőrzésével, felügyeletével és szabályozásával kapcsolatos feladatokat. A szerencsejáték népszerűsítés tekintetében fogyasztóvédelmi hatósági jogkörrel is rendelkezik, illetve aktívan fellép az illegális szerencsejáték ellen.

A hatályos rendelkezések alapján kialakított rendszerben a szerencsejáték szervezésre irányuló tevékenységek egy része liberalizált, úgymint a tombolajáték-szervezés, a kártyaterem üzemeltetés, valamint a távszerencsejáték szervezés. A többi szerencsejáték szervezői tevékenység azonban kizárólag állami játékszervező részére fenntartott, vagy pedig koncesszióköteles tevékenységek.

A szerencsejáték-szervezés jelentős részének koncesszióba helyezésével a 2010 utáni időszakban jelentősen nőtt az állami kontroll, kifehéredett az ágazat, amely növekvő adóbevételeket generált. Ráadásul a pénznyerő automatákat üzemeltető játéktermek bezárásának köszönhetően csökkent a szerencsejáték-függőség veszélye is.

2023. január 1. napjától a távszerencsejáték-liberalizáció keretében megnyílt a lehetőség valamennyi magyar és EGT-állami gazdasági társaság részére, hogy távszerencsejátékot szervezzen Magyarországon, amennyiben megfelel a jogszabályban előírt feltételeknek. Ezzel kiszélesedik a hazánkban jogszerűen távszerencsejáték szolgáltatást nyújtó piaci szereplők köre.

A földi valamint az online kaszinók, és a kártyatermek összesen mintegy 1,14 millió játékost regisztráltak 2021-ben. A játékosok által megtett tétek meghaladták a 470 milliárd forintot. A különböző szerencsejáték tevékenységek tekintetében 2021-ben a szerencsejáték szervezők összesen mintegy 747,6 milliárd forintnyi tiszta játékbevételt értek el. A magyar államnak ugyanebben az évben a különböző szerencsejáték tevékenységekből mintegy 67,1 milliárd forintnyi adó és koncessziós bevétele származott.

A szerencsejáték tevékenységek hatósági engedélyezése és ellenőrzése nagyban hozzájárul a szervezet piacfelügyeleti munkájának erősítéséhez.

A szerencsejáték szórakozási lehetőség. A túlzásba vitt szerencsejátéknak azonban súlyos következményei lehetnek: kóros játékfüggőség alakulhat ki, a betegség a játékost, családi és baráti kapcsolatait is tönkre teheti. A játékosvédelmi intézkedések egyik fontos eleme a 2017. januárjában bevezetett felelős játékszervezői minősítés. A minősítés a játékosok számára azt jelzi, hogy a szervező a felelős játékszervezés elvének megfelelően működik, a szerencsejáték káros hatásai csökkentése iránt elkötelezett, mindemellett a játékosok részére a kötelező szint mellett további játékosvédelmi eszközöket is biztosít.