Bányászati felügyeleti tevékenység

Bányászati felügyeleti tevékenység

A Hatóság feladata, hogy ellenőrizze az ásvány- és geotermikusenergia-vagyonnal való gazdálkodásra, a környezet-, a táj- és a természetvédelemre, valamint a műszaki biztonságra és a tűzvédelemre vonatkozó szabályok megtartását, illetve a felügyelete alá tartozó tevékenységek során védje a dolgozók életét, testi épségét és egészségét.

A bányafelügyeleti tevékenység kiterjed az ásványi nyersanyagok bányászatán kívül – egyebek mellett – a geotermikus energia kutatása és hasznosítása, szénhidrogének és szén-dioxid föld alatti tárolása, a polgári robbantási tevékenység, egyes nem bányászati célt szolgáló, bányászati módszerekkel végzett föld alatti tevékenységekre, a PB-gáz tartályban vagy palackban történő forgalmazása és töltő létesítményeire, a szénhidrogén-, a szén-dioxid-szállító, a földgázelosztó vezetékek építésére, üzemeltetésére is.

A mintegy 800 magyarországi bányából kitermelt és feldolgozott építőipari nyersanyagok, különösen a kavics és homok, fontos alapanyagként szolgálnak a hazai építőipar számára. A bányafelügyelet feladata, hogy a rendelkezésére álló eszközökkel elősegítse a hazai építőipari ásványi nyersanyagvagyon minél teljesebb hasznosulását, a rendelkezésre álló kapacitások mozgósítása és új kitermelőhelyek létesítése révén. A Hatóság célja, hogy a korábbiaknál még célzottabb felügyelet valósuljon meg az élet, az egészség, a tulajdonjog és a környezet védelme érdekében, az ásványvagyon és a geotermikus energiavagyon gazdálkodással kapcsolatos követelmények érvényesítésében, illetve a hazai építőanyag-ipar ellátásbiztonságának védelme érdekében.

A bányászat közel 10 ezer család számára munkát biztosító, és évente több mint 100 milliárd forint hozzáadott értéket előállító nemzetgazdasági ágazat, mely területén a hatósági munka pozitív hatással lehet az ipari termelésre, a munkaerő- és ingatlanpiacra is.