Átadták a hazai ásványvagyon-gazdálkodás sarokkövét
A nemzeti kontroll csak erős és szakmailag megkérdőjelezhetetlen földtani és bányahatósági kompetenciák, tudatos és eredményes ásványvagyon-gazdálkodás megvalósítása révén érhető el – jelentette ki dr. Nagy László, Hatóságunk elnöke kedden Szolnokon, az Országos Fúrómag Archívum átadási ünnepségén.
Az SZTFH a globális energia- és nyersanyagpiacon bekövetkezett változásokra reagálva, a földtan és a bányászat stratégiai szerepének megerősítését tűzte ki célul. Ennek jegyében döntés született az Országos Fúrómag Archívum létesítési és működési kereteinek fejlesztéséről. Az eredmény: Szolnokon a már meglévő 2000 m2-es raktárkomplexum megújult és 6000 m2-re bővült, így a korábban az ország több pontján tárolt magminták a beruházásnak köszönhetően a jövőben az Országos Fúrómag Archívumban, egy helyen lesznek megtalálhatók és vizsgálhatók. Új telephelyet kapott egyúttal az állami, terepi geofizikai géppark is.

A több mint 8000 fúrás teljes egészében vagy részben megőrzött maganyagát tartalmazó fúrómagminta-gyűjtemény tárolási és vizsgálati infrastruktúrájának megújítása a rákóczibányai laboratórium kialakításával kezdődött, és a szolnoki fejlesztéssel folytatódott. A hazai energiaellátás biztonságának garantálása szempontjából kulcsszerep hárul mind a földtanra, mind a bányászatra, valamint azok jogi és gazdaságpolitikai aspektusaira.

A Hatóság e helyzetet felismerve vizsgálta felül a földtani és bányászati feladatköreihez kapcsolódóan a stratégiai irányvonalait. Ennek keretében vált indokolttá az Országos Fúrómag Archívum létesítési és működési kereteinek fejlesztése, újradefiniálása.
A 2023 novembere és 2024 októbere között zajlott beruházással az SZTFH-nak az volt a célja, hogy a magyar földtani tudásbázis megfelelő szolgáltatási színvonalat tudjon biztosítani, lehetővé téve a magyarországi szakmai befektetői és tudományos igények kiszolgálásán túl a nemzetközi kutatóhálózatokhoz történő kapcsolódást is.

A Hatóság elnöke beszédében rámutatott: azáltal, hogy 2022-től a földtan és a bányászat az SZTFH irányítása alá került, a rendszerváltás óta nem látott paradigmaváltás kezdődött meg. Mint elmondta, mára egyértelművé vált: annak érdekében, hogy Magyarország szuverenitása szilárd legyen a következő évtizedekben, a hazai nyersanyag kitermelés feletti nemzeti kontroll helyreállítása elengedhetetlen. Mint mondta, a nemzeti kontroll csak erős és szakmailag megkérdőjelezhetetlen földtani és bányahatósági kompetenciák, valamint tudatos és eredményes ásványvagyon gazdálkodás megvalósítása révén érhető el.

Az elnök úgy fogalmazott: „ezzel a beruházással az SZTFH bizonyította, hogy az állam igenis képes eredményesen és hatékonyan olyan projekteket megvalósítani, amelyeknek van közvetlen nemzetgazdasági hasznosulása, amelyekkel közvetlenül támogatni tudjuk hazánk energiaszuverenitását és amelyekkel bizonyítható, hogy valóban működik a cselekvő állam modellje.”

Az átadáson részt vett Horváth Viktor energiaátmenetért felelős helyettes államtitkár, Dr. Berkó Attila főispán és Borbás Zoltán, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei közgyűlés alelnöke.