Gyors és határozott fellépést követel az Elf Bar elleni küzdelem
Szinte napra pontosan három év elteltével újra összeült az Elf Bar elleni kerekasztal. A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága által 2022-ben életre hívott szakmai kollégium azzal a céllal jött létre, hogy gyors és hatékony fellépést biztosítson a kiskorúakat fenyegető Elf Bar jelenséggel szemben.
A hétfői tanácskozáson elhangzott: az Elf Bar elleni fellépés közös ügyünk, és csak határozott intézményi és hatósági fellépéssel tudjuk megvédeni gyermekeink egészségét. Az ülésen részt vettek a Belügyminisztérium és a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára, az Építési és Közlekedési Minisztérium, az Országos Rendőr-főkapitányság, a Gazdasági Versenyhivatal, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, valamint a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért képviselői.

Dr. Nagy László, az SZTFH elnöke a tanácskozás házigazdájaként rámutatott, hogy az Elf Bar veszélyeivel kapcsolatos kerekasztal újbóli összehívása azért volt fontos, mert az elmúlt időszak tapasztalatai alapján újra értékelni kell az eddigi intézkedések hatékonyságát az aktuális trendek tükrében – minden esetben a fiatalkorúak védelmének szem előtt tartásával.

Az egyeztetésen napirendre kerültek az Elf Bar birtoklással kapcsolatos tapasztalatok, valamint a piacon megjelenő újkeletű energia- és koffeintasakok.
Dr. Esküdt Gábor dohányügyi igazgató prezentációjában kitért arra is, hogy – mivel több uniós tagállamban is engedélyezett az ízesített dohánytermékek árusítása – így, ha valaki ott szerzi be azokat, akkor nem törvénytelen a birtoklása és a használata. Ide nem értve a kereskedelmi célzatú birtoklást, mely egyértelműen illegális.

A résztvevők egyetértettek abban, hogy továbbra is szövetségben és hatékonyan kell a társszerveknek együtt dolgozniuk, és közösen kell megvédeni az iskoláskorúakat ezektől a veszélyektől. Az ügy fontosságát jelzi, hogy a szakemberek megállapodtak abban, hogy folytatják a rendszeres egyeztetést a kockázatos, egészségre káros termékekkel kapcsolatban.