Jelentős érdeklődés mutatkozik a hazai geotermikus lehetőségek iránt
A hazai szénhidrogén-kitermelő vállalatoknak a tavalyi évi energiaválság során nagy szerepe volt hazánk energiaellátásának biztonságos és megfizethető fenntartásában – jelentette ki Gonda Bence, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) stratégiai elnökhelyettese az 58. Central European Energy Council (CEEC) fórumán, melyet május 9-11. között tartottak Budapesten.
A CEEC a közép-európai régióban működő szénhidrogén-, geotermikus energia- és hidrogén-termelésben érintett vállalatok szakmai fóruma, melynek az SZTFH is tagja. A rendezvény immáron 7. alkalommal került Magyarországon megrendezésre, ráadásul a szervezet idén ünnepli megalakulásának 30. évfordulóját is.
A tanácskozáson a tagok egyetértettek abban, hogy a szénhidrogén-kitermelésben jártas vállalatoknak jelentős hozzáadott értéke van a biztonságos energiaátmenetben és olyan speciális szaktudással rendelkeznek, amely nélkül elképzelhetetlen a geotermikus energiahasznosítás, a földalatti CO2-, vagy a hidrogéntárolás. Hazánknak pedig a pórustér gazdálkodás területén nemzetgazdaságilag is jelentős erőforrásai és lehetőségei vannak, amelyeket az elmúlt évtizedben sikerült jól kihasználni.
A rendezvény kerekasztal-beszélgetésének keretében Gonda Bence, az SZTFH stratégiai elnökhelyettese kiemelte, hogy a hazai szénhidrogén-kitermelő vállalatoknak a tavalyi évi energiaválság során nagy szerepe volt hazánk energiaellátásának biztonságos és megfizethető fenntartásában.

Szólt arról is, hogy az SZTFH üdvözli az Energiaügyi Minisztérium bejelentését, miszerint az idei év második felében új szénhidrogén koncessziók kerülnek kiírásra, melynek előkészítésében a Hatóság is jelentős szerepet vállalt. Különösen fontos a hazai energiatermelés fenntartása, mert válságos időszakokban ismét kulcskérdéssé vált az energiaellátás biztosítása, az exportkitettség mérséklése – tette hozzá.
Gonda Bence kiemelte, hogy a geotermia elengedhetetlen hazánk energiaszuverenitásának megerősítéséhez. Az elnökhelyettes emlékeztetett, hogy a 2023. március 1-jével életbe lépett új geotermikus szabályozási rendszer alapján az SZTFH kiemelt célja az egyszerű és bürokráciától mentes eljárásrend biztosítása, a beruházások gyors és szakmailag megalapozott előkészítése érdekében. Az új szabályozás paradigmaváltást jelent az engedélyezésben, a vállalkozók kezdeményezési lehetőségét helyezi előtérbe, azzal, hogy az állami kontroll, illetőleg szükség esetén a beavatkozás lehetősége is biztosított a hasznosítási szerződésen keresztül.
Rámutatott: a tavaly életbe lépett egykapus rendszer hatékony és gyors ügyintézést tett lehetővé. Az új szabályozás sikerét mi sem bizonyítja jobban, minthogy 2023-ban közel 100 érvényes kutatási engedélykérelem érkezett be az SZTFH-hoz. Az így elinduló, új beruházásoknak köszönhetően 2035-re akár évi 1 milliárd köbméter földgáz kiváltását is el lehet érni.