Újra összeült a Magyar Geotermia Klaszter

Újra összeült a Magyar Geotermia Klaszter

Míg az elmúlt 10 évben csupán egyetlen koncesszió és évi 4-5 energetikai projekt tudott megvalósulni, addig idén összesen 89 kutatási engedélykérelem érkezett be az Országos Bányakapitánysághoz – jelentette ki Gonda Bence, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának elnökhelyettese a Magyar Geotermia Klaszter szerdai ülésén. A Földtani Szolgálatnak otthont adó Art Geo palotában tartott tanácskozáson újra lehetőség nyílt arra, hogy az ország kiemelt kutató műhelyei, iparági szereplői és szabályozó szervei közösen gondolkodhassanak a geotermia jövőjéről, illetve az ágazat előtt álló kihívásokról.

Dr. Biró Marcell, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának elnöke már 2022 novemberében hangsúlyozta, hogy hazánk energetikai szuverenitásának megerősítése közös ügyünk. Ezért mindenképp fontos egy asztalhoz ültetni a geotermikus energia kinyerésében és felhasználásában érintett szereplőket, hiszen a geotermia hazai elterjedéséhez szükséges, hogy tudásmegosztás és élő kapcsolatrendszer alakuljon ki.

Gonda Bence, az SZTFH stratégiai elnökhelyettese köszöntőjében kiemelte, hogy a Hatóság stratégiai partnerként tekint a Klaszter tagjaira, mivel a szakmai tudásuk és iránymutatásuk nélkülözhetetlen hazánk energiaszuverenitási céljainak elérése szempontjából. Szólt arról is, hogy március 1-jétől olyan kiszámítható és rugalmas szabályozás lépett életbe, amely lehetővé teszi a gyors és hatékony ügyintézést, egyúttal jól tervezhető beruházások indítását ösztönzi országszerte. Az új szabályozás sikerét mi sem jelzi jobban, hogy idén összesen 89 érvényes kutatási engedélykérelem érkezett be a geotermiával foglakozó vállalkozások a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának irányítása alatt működő Országos Bányakapitánysághoz. Az SZTFH alelnöke hozzátette: az elmúlt 10 évben csupán egyetlen koncesszió és évi 4-5 energetikai projekt tudott megvalósulni.

A Földtani Szolgálat részéről Dr. Fancsik Tamás igazgató, Bereczki Zoltán, az Ásványi Nyersanyagkutatási és Geofizikai Főosztály vezetője, Dr. Nádor Annamária földtudományi szakreferens, illetve Dr. Falus György, a Földtani Főosztály vezetője tartottak szakmai előadást a meghívottaknak. Az előadások arról tettek tanúbizonyságot, hogy az SZTFH kutatóműhelyeiben folyamatos munka zajlik, a kollégák az országos kutatási programon, a geotermikus adatszoba feltöltésén, illetve a visszasajtolással és fluidumbányászattal kapcsolatos elemzéseken dolgoznak.

Mint ismert, a Magyar Geotermia Klaszter 2023 februárjában ezért azzal a céllal alakult meg, hogy szakmai párbeszédet indítson el a geotermiában érintett piaci, illetve állami szereplők, valamint a tudományos élet képviselői között, hiszen a geotermia hazai elterjedéséhez szükséges, hogy tudásmegosztás és élő kapcsolatrendszer alakuljon ki.

A tanácskozáson elhangzó előadások arra nyújtottak újra lehetőséget, hogy az ország kiemelt kutató műhelyei, iparági szereplői és szabályozó szervei közösen gondolkodhassanak a geotermia jövőjéről, illetve az ágazat előtt álló kihívásokról. Az alakuló ülés óta a Klaszter tagjainak száma jelentősen bővült, a jelenlegi gyűlésre 35 szervezet részéről érkeztek szakértők.

Az ülésen a klasztertagok részéről értékes észrevételek és visszajelzések érkeztek, amelyeket a Hatóság érdemben tud hasznosítani a jövőbeli munkája során.

Szabályozott Tevékenységek Felügyelet Hatósága
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információikat tárolnak a böngészőjében és olyan funkciókat látnak el, mint a felismerés, pl. amikor visszatér weboldalunkra.