ESG minősítőknek
Az ESG minősítés célja, hogy objektív és hiteles képet adjon a vállalkozások fenntarthatósági és társadalmi felelősségvállalási teljesítményéről. ESG minősítés történhet akár szerződéses jogviszony alapján, akár az ESG beszámolót (kötelezően vagy önkéntesen) készítő szervezet megkeresése nélkül. Fontos hangsúlyozni, hogy az ESG Minősítő független szervezet, amelynek minősítési módszertanát átlátható módon, szabadon hozzáférhetően kell bemutatnia saját honlapján.
Az ESG Minősítő a vállalkozások ESG teljesítményét úgy teszi összehasonlíthatóvá, hogy a szabadon hozzáférhető adatok, például az ESG beszámoló és egyéb közhiteles adatbázisok és nyilvános források információi alapján összeállított módszertan segítségével összeveti, minősíti az egyes szervezeteket. Az adatok elemzésén túlmenően, az ESG kritériumoknak és a korábban tett vállalások megvalósításának, illetve előrehaladásának vizsgálata is a minősítés részét képezhetik.
Az ESG minősítőkre vonatkozó előírásokat elsősorban az ESG törvény tartalmazza, a nyilvántartásukhoz kapcsolódó feladatokat egy külön SZTFH rendelet határozza meg.
ESG minősítő kizárólag a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (továbbiakban: Pp.) szerinti gazdálkodó szervezet, és az a külföldi jogi személy lehet, és kizárólag akkor végezhet ESG minősítési tevékenységet, ha a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (továbbiakban: Hatóság) nyilvántartásában szerepel (a külön megbízáson alapuló esetektől eltekintve). Az összeférhetetlenségi szabályokról itt tájékozódhat.
Amennyiben az ESG Minősítő megbízás hiányában és hozzájárulás nélkül ESG minősítést hoz nyilvánosságra / ad át harmadik személynek, úgy a minősítés eredményéről és annak részletes módszertani bemutatásáról haladéktalanul értesítenie kell a minősített szervezetet. A minősített szervezet a minősítéshez felhasznált információk vonatkozásában panasszal élhet és újraértékelést kérhet. Az újraértékelés során az újonnan és közvetlenül rendelkezésre bocsátott információkat is figyelembe kell venni.
https://magyarorszag.hu/ oldalon „Keresés a tartalomban” kereső sávba kattintva, „ESG” kulcsszóra keresés után, az SZTFH 603 – „ESG minősítő nyilvántartásba vétele iránti kérelem” elnevezésű űrlap értelemszerű kitöltésével lehet az ESG minősítő nyilvántartásába vétel iránti kérelmet benyújtani.
A kérelemnek az alábbi adatokat kell tartalmaznia az irányadó jogszabályok szerint:
- a kérelmező nevét és székhelyét,
- a kérelmező elektronikus levelezési címét, telefonszámát, – ha rendelkezik vele – honlapjának elérhetőségét,
- foglalkoztatotti létszámát szakképesítés szerinti összetételben,
- képviseletét ellátó személy nevét,
- adószámát,
- ESG minősítői tevékenységében közvetlenül részt vevő foglalkoztatottainak létszámát,
- kérelmező által használni kívánt azon minősítési módszertan nyilvános elérhetőségének módját és helyét, amely tartalmazza legalább a minősítési módszerek, adatforrások, tudományos bizonyítékok és feltételezések, a becslések alapjául szolgáló adatok, illetve az információk súlyozására vonatkozó eljárás részletes leírását.
Az ESG törvény 35. § (3) bekezdése kimondja, hogy ESG minősítőként a Kormány által rendeletben kijelölt, kizárólagos állami tulajdonban álló gazdasági társaság (a továbbiakban: állami ESG minősítő) is eljárhat. Az állami ESG minősítő eljárása és működése során a Kormány rendeletében foglalt szabályozás szerint jár el.
A „Maradjunk kapcsolatban!” funkcióra történő regisztrációt követően közvetlenül tudunk küldeni értesítést a hazai ESG szabályozás aktuális híreiről.